14. A mérték

Ez a kártya az egyensúlyi állapot kifejezése, aminek létrejötte az ember kiegyensúlyozó, mértéktartó képességét feltételezi. Az ember ebben az élethelyzetben igyekszik vágyai és lehetőségei között reális középutat találni. A józan ítélőképesség és az adott körülményekhez való alkalmazkodás nagyobb szerepet játszik, mint a saját elképzelések és egyéni tervek. Jelenleg nincsen lehetőség a kiemelkedő teljesítményekre, az ember személyiségének és képességeinek megfelelő tevékenység gyakorlására. Valamilyen kompromisszumot kénytelen kötni az ember a megélhetése, vagy a lelki nyugalma érdekében. Mindenfajta szélsőség elkerülendő, csak ügyes taktikázás és ravaszság vezethet sikerre. Ugyanakkor ez az állapot békés és nyugalmas életperiódust jelent. Negatív aspektusai a túlzott mérlegelés és óvatosság, aminek következtében az ember nem ragadja meg az adódó lehetőségeket és passzívvá válik.   

A kártyán egy angyal látható, aki két edényt tart a kezében és vizet tölt egyikből a másikba. A kép a vízöntő szimbóluma, akiben az ésszerű az ésszerűtlennel egyensúlyt alkot. Az angyal egyik lába a vízen nyugszik, a másik a szárazföldön. A víz az érzelmeket és a megérző-képességet, a szárazföld pedig a racionalitás képességét jelenti. Előfordul, hogy az angyalt kétnemű lényként ábrázolják, ami a nő és a férfi tartalmak egyensúlyára utal. Mitológiai párja ennek a kártyának Hermaphrodit, Aphrodité és Hermész gyermeke, aki egyaránt nő és férfi. A két nem jelentéstartalma, a racionális és az irracionális, az értelem és az érzelem jelenleg összhangban áll. Ez a kártya emlékeztet az igazság kártyájához, ahol Justitia az igazság két serpenyőjét egyensúlyban tartja. A 8. kártya számvetés volt, a múlt visszatekintő értékelése és megítélése. A 14. lap a mértékletesség erénye. A mérték a tarot-utazás második szakaszának utolsó kártyája, az individuális keresés záró képe. A 14-es szám az egyensúlyé, ami a természet egyensúlyára is utal, például a holdfázisokra, melyek 14 napos ciklusokban változnak.   

A kártya elnevezései között található a keverés és az Alchimista, jelképesen az ellenpólusok egyesítése. A mérték mitológiai jelképe Iris, a görög szivárványistennő, aki a vízből születik és az ég felé tör. A keresztény és zsidó tradícióban a szivárvány az újjászületés és a remény szimbóluma. A mérték a halál kártyája után a második szakasz végén reményteljes állapotot jelez, az ember egyensúlyi nyugalmi állapotát.