18. A Hold

A világ népeinek ősi mítoszaiban csaknem mindenütt megtalálhatók a "holdmítoszok", amelyek a Hold és a Nap viszonyának leírásai. A Hold és a Nap ellentéte a legfontosabb oppozíció a mitológiában és a szimbolikában. A Hold személyesíti meg az éjszakát és a sötétséget, az érzelmeket, az álmokat és a fantáziát. A Nap pedig a nappal és a világosság, az értelem és a tudás szimbóluma. Az egyiptomi kártyán a félhomály vagy a szürkület elnevezést találjuk, ami a Hold zavaró, kaotikus hatására utal. A Hold birodalmának erősen rejtett, titkos tartalma, a tudattalan lelki folyamatok ebben a fejlődési fázisban teljes intenzitással törnek elő. A Hold ősi szimbóluma az érzelmeknek, a kiszámíthatatlanságnak és azoknak a tudattalan tartalmaknak, amelyeket erősen kontrollál, vagy elfojt az ember, mert káoszt és zavarodottságot okozhatnak a személyiségben, a tudatos cselekvést és racionális gondolkodást akadályozhatják.    

Jelenleg azonban ezek a fenyegető lelki tartalmak váratlanul előtörnek, vagyis a Hold belső zavarodottságot, lelki káoszt és depressziót jelez egy erősen introvertált életperiódusban. Ezek a bonyolult lelki folyamatok, érthetetlen, depresszív lelkiállapotok sok emberből félelmet váltanak ki, bizonytalanságot okoznak, és megzavarják a személyiség egyensúlyát. Fennáll a veszélye a csalódásnak és az öncsalásnak, mivel az ember nem képes reálisan szemlélni a világot és önmagát. Nagyobb az esély a hibák elkövetésére, ami józan állapotban elkerülhető. Elképzelhető, hogy rossz befolyás alá és hamis, félrevezető utakra téved az ember. Ennek az álláspontnak velejárója az őszintétlenség és a hazugság. A veszélyek elkerülésének egyetlen módja a türelmes önelemzés és a különböző történések pontos értékelése.   

Az első szakaszban találkoztunk A főpapnő képviselte tudattalan lelki tartalmakkal. Ezen a fokon azonban az érzések, álmok, fantáziák, esetleg hallucinációk sokkal intenzívebben és fenyegetőbben jelentkeznek és nehezen analizálhatók. Esetleg megváltoztatják a viselkedést és alkalmatlanná tehetnek kapcsolatteremtésre. Ez az időszak a visszavonultságé, ugyanúgy, mint a főpapnő szimbolizálta kártya szerint, mert a lelki problémák megakadályozzák a jelenben a külvilághoz való alkalmazkodást és a problémamentes munkavégzést.   

A görög mitológia holdistennőit (Selené, Persephoné, Hekaté) a "nők istennőiként" tartották számon. A Hold a nőt, az anyát és a termékenységet szimbolizálja. Ez a fejlődési periódus tehát összefüggésben állhat a termékenység, az anyaság és gyermekszülés állapotával. A Hold a jungi "anyakép" archetípusának a megfelelője.