6. A válaszút

Ezen a fejlődési szinten a választás problémájával találkozunk. A kártya egy konfliktushelyzetet mutat, vizsgát és erőpróbát a döntés kényszerében.   
Az eddigi kártyák alapvető ismereteket tanítottak. Az ember megtapasztalta a szabadságot, az első teremtő alkotás örömét, bepillantást nyert a tudattalanba, megismerte a materiális és szellemi értékeket. Ezek után következik az eddigi ismeretek felhasználásával az első komoly döntés: az ember válaszút elé kerül, két különböző irányba indulhat és meg kell találnia a számára helyes utat. Döntését egyedül kell meghoznia. Különböző szempontok figyelembevételére és mérlegelésére kényszerül, ahol az értelem, a gondolkodás nagyobb szerepet játszik, mint az érzelmek és szenvedélyek.   

Ez a döntés vonatkozhat egy elvontabb, befelé fordulóbb, vagy kifejezetten a külvilágra irányuló kétféle életút közötti választásra; de vonatkozhat egy szerelmi választásra is. Mindenesetre a döntés következményekkel jár, amit az embernek egyedül kell viselnie. Ebben a helyzetben elkerülhetetlen a két lehetőség közötti választás. Az ember csak az egyik úton indulhat el és ez a másik lehetőségről való lemondást követeli. Vagyis a helyzet magában rejti a lemondást, egyfajta veszteséget is. Ebben a helyzetben fontos az előnyök és hátrányok mérlegelése, az indulatmentes ítéletalkotás.   

A kártyának többféle elnevezése van, talán a legelterjedtebb a szeretők, ezért a döntést általában a szerelmi választás problémájára vonatkoztatják. A szeretők elnevezés abból ered, hogy több tarot-változatban ezen a kártyán két női alak látható, közöttük áll egy férfi, akinek láthatóan a két nő között kell választania. Az egyiptomi tarot-ban ez a kártya a kétféle út elnevezést kapta. Itt is két női alak jelzi a kétféle lehetőséget: az egyik nő teljesen felöltözött, a másik keble fedetlen. A két női alak ellenpólusként való ábrázolása másutt is megtalálható (szőke-fekete, idős-fiatal). A két nő és a kétféle út közötti különbséget gyakran a testi és a lelki szerelem közötti különbséggel magyarázzák, vagyis az egyik út a testi szenvedély, a másik pedig az érzelmek útja.    

A döntést ezen a fejlődési fokon racionálisan, az értelemmel kell meghozni. Erre figyelmeztet a férfira nyilazó Cupido (Ámor), aki a fejre céloz, nem pedig a szívre.    

Ez a döntési helyzet logikus mérlegelést igényel, Merkur (Hermész) a kártya mitológiai szimbólumalakja, aki a görög mitológiában az istenek követe, az értelmi képességeket és az intellektust uralja.