15. A kísértés

Ez a kártya hasonló ellenszenvet és félelmet kelthet az emberben, mint a halál, azonban ebben az esetben is fontos pozitív, a fejlődés szempontjából elengedhetetlen jelentőségét hangsúlyozni.   

A kísértés a harmadik, befejező szakasz első kártyája. Ez a szakasz a legmagasabb szintű ismereteket hozza, ugyanakkor a legnehezebb és legbonyolultabb élethelyzeteket. A Nagy Arkánum célja az emberi fejlődés legmagasabb szintjének elérése, amihez nem csak az eredmények elsajátítása, hanem a bűnök megismerése is hozzátartozik. A személyiség teljes harmóniájához elengedhetetlenül szükséges a jó és a rossz ellentétének feldolgozása, aminek feltétele a személyiség árnyoldalaival és a világ bűneivel való konfrontáció. Vagyis a "bűn", a szenvedélyek vállalása a személyiség része. A kísértés a félelmetesnek tartott és elfojtott indulatok felismerését és vállalását jelenti.   

Ebben az élethelyzetben hajlamos az ember az erőszakra, nincsen tekintettel másokra, saját vágyainak és spontán kívánságainak tesz eleget. Extrém esetben a rosszindulat és intrika jellemzi kapcsolatait és viszonyát a környezetéhez. Elképzelhető, hogy egy olyan személy hatása alá kerül, akire ezek a tulajdonságok jellemzőek. Esetleg szexuális függésben, "rabságban" tartja valaki. Mindenképpen a primer ösztönök játszanak elsősorban szerepet ebben a helyzetben, akár a teljes szexuális megszállottság, akár az anyagi, materiális javak iránti kontrollálatlan birtoklási vágy. Pozitív olvasata ennek a kártyának, hogy az ember korlátlan energiákkal rendelkezik, nem riad vissza semmitől, visszafojtott indulatait felszabadítja, elnyomott vágyainak szabad utat enged.  

A kísértés vagy A sátán mitológiai istenpárja a görög Pán, aki farokkal, szarvakkal született. Pán szimbolizálja a félelmetes, fékezhetetlen természetet és archetípusa az emberben rejlő animális ösztönlénynek, ugyanakkor végtelen erő és energia hordozója is. A kereszténység Pánt a sátánnal azonosította és az európai civilizáció máig megőrizte a sátánt mint a testi vágyak primer kielégítésének és a fékezhetetlen indulatoknak a jelképét. A gnosztikusok szerint viszont Lucifer az éden hőse, akinek feladata volt Ádámot és Évát igazi énjük felismeréséhez segíteni. A sátán, aki kígyó képében jelent meg a paradicsomban, a tudás fényét is jelenti. A nyugati kultúra, a kereszténység tanítása szerint a test és a szellem ellenpólusai egymásnak, míg Indiában a szexuális és spirituális energiák közti kapcsolat mindig ismert volt. A tantrit rítusokban a szexuális egyesülés egy eszköze annak, hogy a test energiával telítődjön. Mindenesetre a szexuális ösztön és energia az egyik legnagyobb hajtóerő. A tradicionális keresztény vallás szerint a primer testi vágyak egyenlők a Gonosszal, a sátánnal, ami fölött a Jó, a szellem és a józan ész uralkodik. Freud elmélete szerint a szexuális ösztön elfojtása szétrombolja, eldeformálja a személyiséget. A tarot-utazás harmadik szakasza megköveteli a tudatalatti energiák teljes felszabadítását, aminek előfeltétele azoknak a megismerése.